Z naszego badania w Polsce wynika, że 79% respondentów rozważa udostępnienie dodatkowych danych osobowych w celu uzyskania korzyści, takich jak niższe składki i bardziej spersonalizowane usługi. Przekształcenie strategii danych w celu wykorzystania możliwości i budowy pełnego obrazu klientów będzie kluczowe dla ubezpieczycieli, gdyż pozwoli zwiększyć sprzedaż za pomocą inicjatyw i ofert opartych na danych.
"Na wysoce konkurencyjnym polskim rynku ubezpieczeń można zaobserwować zróżnicowany poziom zaawansowania firm w procesie digitalizacji. Niektóre z nich wykonały już wiele kroków jak chociażby wdrażając automatyzację procesów likwidacji szkód i planując przeniesienie swoich operacji do chmury, podczas gdy inne dopiero zaczynają swoją cyfrową podróż. Warto podkreślić, że potencjał inwestycji opartych na danych w rewolucji, która obecnie ma miejsce, może okazać się kluczowym czynnikiem zmieniającym krajobraz strategii dystrybucji oraz relacji z klientami.
Koncepcja hiperpersonalizacji oferuje ubezpieczycielom niepowtarzalną okazję do rywalizacji nie tylko ceną, ale także poprzez zdolność do efektywnego zaangażowania klientów, zrozumienia ich indywidualnych priorytetów i skutecznego zaspokajania ich potrzeb za pomocą preferowanych przez klientów kanałów komunikacji. Kluczem do wykorzystania tej szansy jest skupienie się na strategii danych, w której to klient jest w jej centrum.
Rynek ubezpieczeń w Polsce jest bardzo dynamiczny, a przyszłość niesie ze sobą wiele niepewności i nowe wyzwania. Dlatego ważne jest, aby ubezpieczyciele wypracowali solidne fundamenty w postaci strategii danych, która jest ściśle zorientowana na potrzeby klienta i umożliwia efektywne reagowanie na zmieniające się oczekiwania i sytuacje.
To, w jaki sposób firmy rozumieją i wykorzystują dane, a także zapewniają łatwy, efektywnie zarządzany i bezpieczny dostęp do informacji w atrakcyjnych formatach wizualnych, staje się kluczowym źródłem przewagi konkurencyjnej. Doskonałość zarządzania danymi będzie również kluczowa w miarę wprowadzania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, co jest już obserwowane na całym świecie, a w przyszłości ten trend będzie się tylko nasilał."
Szymon Szmejter
Head of Insurance Practice Poland
METODOLOGIA
Wywiady przeprowadzono w Belgii, Brazylii, Kanadzie, Wielkim Obszarze Zatoki (poza Hongkongiem), Niemczech, Hongkongu, Włoszech, Malezji, Polsce, Singapurze, Szwajcarii, Tajlandii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w lutym i marcu 2023 roku. Respondenci mieli od 18 do 65 lat. Było to badanie ilościowe przeprowadzone przy użyciu różnorodnej metodologii próbkowania (sieci społecznościowe i reklamowe). Zastosowano kwoty reprezentatywne dla kraju (lokalizacja, wiek i płeć).